ABS Filament Nedir? ABS Filament ile Nasıl Baskı Alınır?

Feb 22, 2022
0 Yorumlar

ABS (akrilonitril butadien stiren), petrol esaslı günlük hayatta yaygın olarak kullanılan bir plastik çeşididir. 3D yazıcılarda PLA'dan sonra en yaygın kullanılan malzemedir. Dayanıklılık ve güçlülüğü sayesinde günlük hayatta karşımıza çıkan araba tamponu, elektrikli cihaz gövdeleri, mutfak eşyaları ve LEGO gibi birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır.

ABS, 95 C derecede yumuşamaya başlayan sert ama hafif esnek bir malzemedir. ABS ile üretilen ürünler sert ve sağlam olmasının yanı sıra esnekliği sayesinde darbe dayanımları da vardır.

ABS ile baskılarda malzemenin yüksek çekme oranı nedeniyle üretim esnasında parçanın baskı tablasına tutunamaması ya da baskı esnasında tabladan ayrılma gibi sorunlar yaşanabilir. Yumuşama sıcaklığının yüksek oluşu ekstrüzyon esnasında ekstruderde PLA'ya nispeten daha az tıkanıklık olmasını sağlar.

ABS baskılarda parçanın hızla çekerek tabladan ayrılmaması için baskı ortamı sıcaklığının yüksek tutulması ve basılan modelin kontrollü şekilde yavaş soğutulması gerekir.

ABS ile baskılarda modelin yüzeye tutunabilmesi için baskı tablasına stick yapıştırıcı uygulanması önerilmektedir. Başka bir yöntem ise abs malzemenin saf asetonda çözülmesi ile elde edilen akışkan yapıştırıcıdır.

Abs filament ile yazıcıdan yazıcıya farklılıklar göstermekle birlikte ortalama baskı sıcaklıkları şu şekildedir.

Ekstrüzyon Sıcaklığı: 240 C

Tabla Sıcaklığı: 80 C

Baskı Hızı: max. 70mm/sn

Satın almak için linke tıklayınız

Yorumlar: 0
Cevap Yazın

Yorum Yok