PETG Filament Nedir? PETF Filament ile Nasıl Baskı Alınır?

Nov 20, 2021
0 Yorumlar

 

PETG, 3D baskı filamenti için kullanılan PET’in en yaygın şeklidir. G, glikolün modifiye edilmişi anlamına gelir ve bu, reçinenin ham PET’ten daha net ve daha az kırılgan olmasını sağlar. Çiğ PET genellikle 3D baskı için kullanılmaz.

  • PETE,
  • PETP,
  • PETT ve
  • PET-P, PET’in modifiye edilmiş versiyonlarıdır. Bunlar kopolyester olarak da bilinir, ancak 3D baskıda kullanılan en yaygın malzeme PETG’dir.

PETG, bugün kullanılan en yaygın polimerlerden biri olan Polietilen Tereftalat’ın kısaltmasıdır. Su şişeleri, gıda paketleme ve sayısız diğer ortak plastik ürünleri üretmek için kullanılır. PETG, 3D baskı filamenti olarak kullanımı kolay ve dayanıklı bir malzeme olarak kanıtlamıştır. ABS ve PLA Filament özelliklerini birlikte taşımaktadır.

İyi bir baskı almak için kaliteli bir PETG kullanmanız gerekir. Daha önce açılmış filamentin iyi koşullarda saklanmış olması ve nem almamış olması gerekmektedir. PETG filamentinin basım sıcaklığı genellikle 230-265°C aralığındadır. Baskı çok sıcak olduğunda aşırı lekelenmeler meydana gelebilir. Çok soğuk olduğunda ise nozüle kolayca sıkışabilir veya katmanlarınızın kolayca ayrılmasına neden olabilir. Filamentlerin tam termal özellikleri makaradan makaraya değiştiğinden, en iyi yazma sıcaklığını belirlemek için satın aldığınız herhangi bir filamenti önce denemeniz gerekmektedir. Diğer filamentlerde de olduğu gibi iyi bir ilk katman başarılı baskılar için çok önemlidir. İyi bir ilk katman olmadan, muhtemelen 3D modelinizi yeniden yazdırmanız gerekecek. Bu nedenle, modelinizin istediğiniz kalitede üretiminin yapılabilmesi için bir baskıda neyin öncelikli olduğunu bilmeniz çok önemlidir.

PETG Filamentleri ilgili kategori sayfasından seçerek sipariş verebilirsiniz.

Yorumlar: 0
Cevap Yazın

Yorum Yok